Jefferson County
Illinois


Schools

1911 Graduates

Submitted By: Mary Zinzilieta





Mt. Vernon, IL Daily Register - Saturday, July 1, 1911

A LARGE ASSEMBLY of SCHOOL PUPILS

County Graduating Exercises Attracts Hundreds to Mt. Vernon Saturday, July First

The graduating exercises of the Jefferson County Schools, outside of Mt. Vernon, 
were held in this city, July first, on the lawn of the First M.E. Church, under the friendly 
maple trees.  The exercises attracted hundreds of pupils, and about three hundred were 
permitted to take part.  The sight of hundreds of bright faced happy school children 
assembled, as they were, was an impressive one and one that will long be remembered.  
The speakers on the program were Dr. William MATTHEWS, President of Ewing College, 
W. Duff PIERCY, John M. RAPP and George B. WELBORN, representatives from this district. 
 Anderson's orchestra played during the afternoon.

The following were entitled to take part in the exercises:

Earl BREEZE, Flora MARCUM, Eddie HAILS, Ruth MORGAN, Fae NELMS, Grace HARVEY,
Josephine GASKINS, Murtie ROACH, John CHAMP, Maymie ROACH, Chas. McKELVEY, 
Harold STEPHENSON Emma SMITH.  (Woodlawn)

Belle DYCUS, Theo WALKER, Elsie HAIL, Cleo DYCUS, Effie JOHNSON & Orval DYCUS. (Ashley)

Marle PHILP, Velma HODGE, Frankie Eva McCOWEN, Ernest WALKER, Altha SMITH, Paul GILBERT, 
Willie CAMPBELL, Hazel HELLER, Velma JUNKINS, & Iva & Ruth MANNEN. (Waltonville)

Everett MARTIN, Anna NEWBURY, Ray DODGE, Nellie WRIGHT & Hazel HESTER. (Scheller)

Ray LUCHSINGER, Omer WHITLOCK, Herman DUNCAN, Iva MOORE, J. Morton WOOD, 
Louise LUCHINSINGER, Ella RILEY, Maurice WARD, Harry ELKINS, Roy STOVER, Clare Belle GOOSTREE, 
Alpha BRUCE, Daisy STORMENT, Mertie LAIRD, Ethel SANDERS & Herschel HAWKINS. (Dix)  
Rollie CONNAWAY. (Texico)

Farda SMITH, Anna WHITE, Merritt MOSS, Anna SCHIEFER.  (Mt. Vernon)  Hubert HALL, 
Helen Danner. (Woodlawn)  Grace PAYNE.  (Mt. Vernon)

Cecil HOWE.  (Woodlawn)  Ray LEGGE, Mabel NEVILLE, Minnie BROWN, Arthur BALLARD, 
Joe DAVIS, Walter KRIES, Lena BUECHLER, Grace GRAY.  (Mt. Vernon)  Irwin LACEY.  (Waltonville)  
Edwin MUNROE. (Bonnie)

Edith BLACK, Loyd MARTIN, Herbert BLACK, Terrell WELLS.  (Bonnie)  Harry ALLEN, 
Ethel HARTLEY.  (Sheller)  Leslie LEWIS, Cole SHELTON.  (Waltonville)

George DONAHO, Everett TATE.  (Dix)  Alice SIMMONS, Jewell WILSON, Willie SIMMONS, 
Edith WHITLOCK, Chas. E. SIMMONS, Elma ROLLINSON, Rudolph AUSTIN.  (Texico)

Beulah ALEXANDER, Ruby HUMPHREY, Beulah HUTCHISON, Samantha S. JONES, Trula KNAPP, 
Gladys LAIRD, Homer LOWERY, Emma MAXEY, Arthur RICHARDS, Fred RICHARDS, Lester RICHARDS, 
Nellie WARNER, Lilly WOOD.  (Mt. Vernon)

George BUMPUS, Harlton & Vada ATCHISON, George KELLEY.  (Belle Rive)  Leona GODDARD, 
Leta ESTES, Zota RUSSELL, Grace MELTON, Lottie HUGHEY, Cora SMITH, Estelle MOORE, 
Harry GROTHOFF, Bessie HUNT, Ruth RIGGS.  (Opdyke)

Keith COMBS, Elsie WILLIFORD, Bernice STALEY.  (Mt. Vernon)

Ernest McBRIDE, Lawson TAYLOR, Ella ALLEN, Vivian DUNBAR, Elsie ALLEN, Melia KIRK, 
Dan BLOOD, Vivian COX, Clara ALLEN, Gale WINGO, Cora ALLEN, Quincy CLINTON, Karley GLAZEBROOK, 
Tommy FRYE, Wade WINGO, Frank BROWN, Glen KIRK, Paul PIPER.  (Ina)  Myrtle MITCHELL, Mabel NORRIS, 
Flora KELLER, Arthur HAMILTON, Lela LYNCH.  (Bonnie)  Clara McMEEN.  (Mt. Vernon)

Worth WAYLAND, Gean FICKLE, Damarris WAYLAND, Dolly WAYLAND, Esther WAYLAND, 
Everyl FRAME, Francis WILLIS, Vivian RANDALL, Vera TURNER, Williard CAMPBELL, Parley RIGGS.  (Bonnie)  
Ella FOWLER, Eva & Annie COCKRUM, Oscar PAGE, Mabel CLINTON, Alva FOWLER, Will WEBB, 
Blanche MONROE.  (Ina)  Claude ADAMS, Walter WHISENHUNT.  (Opdyke)  Salesia PUCKETT, 
Curren PUCKETT.  (Belle Rive)

Nellie SCOTT, Hill WARNER, Thomas COOPER, Willie BROOKMAN.  (Texico)  Emery YOUNGBLOOD.  (Keens)  
Claude LATTA, Lily SHIELDS, Erma & Iva OFFENSTEIN.  (Bluford)

George SHINN.  (Mt. Vernon)  Ferne McDONALD, Mae ROBERTSON, Cora A. MARLOW, Elsie BROWN, 
Erma BEAN, Ira YOUNG, Alvin REECE.  (Bluford)  Cynthia OLOMAN.  (Marlow)

Henry MARLOW, Lora HAM, Frank TENNYSON.  (Belle Rive)  Claude THRELKELD, Virgil SMITH, 
Rose PHILLIPS, Zella MOBLEY, Bertha BRECHTFIELD, Minnie BRECHTFIELD, Harold PLUMMER, 
Cecil CORNELIUS, Floyd THRELKELD, John SMITH, Tena SATTGAST, Virgil SATTGAST, Laura STAHLER.  (Opdyke)

Amzi EPPERSON, Irene WATERS, Flora JOHNSON, Anna BLAKE, Ethel YATES, Roe ROBERTSON, 
Edward COOK, Rosetta FRANKLIN, Curtis CATRON, Fred PAGE, Gold MARTIN, Gail PASLEY, 
Lena FOSTER.  (Belle RIve)  Rosier CROSS.  (Opdyke)

Grace COCHRANE, Stella COCHRANE, Vera DARROUGH, Esther STRINGFIELD, Minnie WRIGHT, 
Evan SMITH, Bernice ERSKINE.  (Belle Rive)  Bernie SPURLOCK.  (Bonnie)

Elsa NELMS, Nellie PATTON, Linnie BEADLE.  (Walnut Hill)  Ira FERGUSON, Stella WILSON, 
George GRISSOM, Loren CAPP, Nellie BOND.  (Woodlawn)  Ruth DODDS, Mae FOX.  (Waltonville)  
Edith NOWLAND, Georgia QUINN, Everett MARTIN, Olive HARTLEY.  (Sheller)  Cora WARD, 
Hulin WARD, Alpha BRUCE, Archie WHITLOCK.  (Dix)  Asiel CONRAD, Ruth ALLEN.  (Mt. Vernon)  
Alice CLARK, Hazel FREEMAN, Clyde TERRY, Dewey ARNOLD, Harold RUTHERFORD, Neal HAYES, 
Myrtle BARVA.  (Mt. Vernon)

Ella DAVIS, Floyd SHELTON.  (Waltonville)  Lena ESTES.  (Bonnie)  Ivan HAWKINS, Troy HAWKINS, 
Naomi BROWN, Mabel BUESCHER, Mabel STONECYPHER, Ruth PARKER, Willie HERRON.  (Texico)  
Ina PALMER, Angie CHASTAIN, Ruth VAUGHN.  (Mt. Vernon)  Ruth STANDEFER, Mable VEACH, 
Arthur HUTCHISON, Roy GROTHOFF, Roy LEVY, Elmer LEVY.  (Mt. Vernon)  Essie FISHER, 
Lottie McCOLLUM, Gertie HALE.  (Ina)  Stella LEACH.  (Opdyke)  Bud COCHRUM, IRene BLACK, 
Dee PUCKETT.  (Bonnie)  Earl Adams.  (Opdyke)  Ray FOELKER.  (Bonnie)  Oscar COOPER.  (Texico)  
Lois FRENCH.  (Bluford)  Nellie MAXEY, John GREEN, Dollie GOWLER.  (Bluford)  Goldie MASSEY, 
Helen BRUCE.  (Opdyke)  Myrtle GREEN.  (Bluford)  Ora CURRAN, Anna RICHARDSON, Ada BLAKE, 
Myrtle GOWLER, Grace HUGHEY, Effie WILKEY, Ewell PORFIT, Hazel MOORE.  (Opdyke)  Ella JONES, 
Fannie JONES.  (Ina)  Harry DARROUGH.

Following is the program:
Selection - Anderson's Orchestra.
Music by the audience.
Invocation - Rev. G. E. McCAMMON
Address - W. Duff PIERCY
Selection - Anderson's Orchestra
Address - Dr. William MATTHEWS, President of Ewing College
Selection - Anderson's Orchestra
Short Talks - John M. RAPP of Fairfield & George B. WELBORN
Selection - Anderson's Orchestra
Presentation of Diplomas
Benediction - Rev. W. V. McADOO


  

 
 
 
 
 

Visit RootsWeb
 Class Photo Index  SCHOOL INDEX

HOME
Please send additions & corrections to 
Jefferson County Coordinator Cindy Ford
© 2005 - 2014 by Cindy Ford
All rights reserved